Projektowanie katalogów

Jak zaprojektować katalog lub folder, który zaciekawi odbiorcę?

Choć żyjemy w czasach Internetu mobilnego, papierowa forma prezentowania produktów i usług nadal jest skuteczną formą reklamy. Dodatkowo eleganckie publikacje, wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły, podkreślają prestiż marki. Aby Twoja broszura lub folder były czytelne i przynosiły zyski, powinny spełniać kilka podstawowych zasad. Od czego najlepiej zacząć projektowanie katalogów?

Wczuj się w rolę.

Wyobraź sobie, że jesteś potencjalnym klientem swojej firmy. Może szanowanym przedsiębiorcą w średnim wieku, może studentem ceniącym sarkastyczne poczucie humoru, może empatyczną wolontariuszką w schronisku dla zwierząt. Co sprawi, że zamiast wrzucić otrzymany folder do pojemnika na makulaturę, weźmiesz go do ręki? Co przykuje Twoją uwagę na tyle, byś nie tylko pobieżnie przekartkował katalog, ale zasiadł z nim w wygodnym fotelu i uważnie przestudiował? Jak w wielu innych przypadkach, liczy się pierwsze wrażenie.

Dobrze określone preferencje grupy docelowej pozwalają przedstawić ofertę w odpowiedniej formie, która zaciekawi odbiorcę. Tym samym katalog zapewni nie tylko pozytywne skojarzenia z marką, ale przyczyni się do tego, co najważniejsze, czyli zwiększenia sprzedaży.

Projektowanie katalogów

Projektowanie katalogów – czyli materiał skrojony na miarę.

Wynajęcie firmy, która celnie dobierze środki wyrazu do adresatów Twoich produktów, to świetnie zainwestowane pieniądze. Projektowanie graficzne katalogów lub folderów polega nie tylko na ustaleniu ilości stron, wielkości publikacji i estetycznym rozmieszczeniu pozycji, które ma zawierać, ale również na opracowaniu przykuwającej wzrok okładki i harmonijnego z nią wnętrza. Całość powinna być tak pomyślana, by uniknąć chaosu i zagwarantować przejrzysty, logiczny układ. Niekiedy dobrze jest zmniejszyć liczbę prezentowanych przedmiotów lub po prostu zwiększyć objętość katalogu.

Profesjonalne zdjęcia, które podkreślą walory oferowanych produktów lub usług, są niezwykle ważnym elementem prawidłowo wykonanego folderu – nie bez powodu mówi się, że czasem jemy oczami. Jednak oczywiście projektowanie graficzne to nie wszystko…

Pozwól produktowi przemówić.

Z interesującego zdjęcia wzrok prześlizguje się na opis, który jakością nie powinien odstawać od pozostałych części składowych broszury. Krótkie, sugestywne teksty, które rozbudzą w odbiorcach pragnienie skorzystania z Twojej oferty, to jeden z kluczy do sukcesu. Ważne, by parametry produktu oraz cena były czytelne i łatwe do znalezienia. Zadbaj również o jak najdokładniejsze zestawienie numerów telefonów i adresów, pod którymi można bliżej zapoznać się z asortymentem Twojej marki lub porozmawiać z kompetentną osobą.

DTP, czyli zaufaj fachowcom

Składanie katalogów, czyli przygotowywanie ich do druku – DTP. Jest to skrót od angielskiego zwrotu „Desktop Publishing”. Specjaliści komponują z poszczególnych elementów gotowy projekt i sporządzają pliki w formacie, który pozwala na profesjonalne wydanie broszury i innych form reklamy na papierze. Druk katalogów jest obecnie szeroko dostępny, nie kieruj się jednak tylko niską ceną.

Zwróć szczególną uwagę na gramaturę i gatunek papieru. Grube kredowe kartki zrobią lepsze wrażenie niż te zbliżone do gazety. Przy ograniczonym budżecie często lepiej jest uszczuplić liczbę stron katalogu na rzecz podniesienia jego jakości – bo przecież koniec końców chodzi o to, aby zrobił na potencjalnym kliencie jak najlepsze wrażenie.

Kropka nad „i”

W morzu konkurencji każdy chce się wyróżnić. Projektowanie katalogów, broszur i folderów może objąć również elementy dodatkowe, które nadadzą reklamie niebanalnego wyglądu, a nawet pozwolą oddziaływać na zmysł dotyku. Uszlachetnienia w druku, czyli nakładanie na papier dodatkowej warstwy to bardzo interesująca opcja, którą warto wziąć pod uwagę.

Nowoczesne drukarnie oferują nie tylko standardowe folie błyszczące, matowe lub matowe z lakierem wybiórczym na poszczególnych elementach. Dostępne są również srebrzenia, złocenia, lakiery UV 3D i efekt chropowatej bądź aksamitnej struktury. Dobrze dobrana technika nada publikacji odpowiedni klimat i uwypukli zalety Twojej marki.

uszlachetnienie druku
Projektowanie katalogów

Szukasz pomysłu, potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli interesuje Cię zaprojektowanie, złożenie i druk katalogu – napisz do nas, pomożemy!