branding - creoz

Budowanie świadomości marki… branding.

Budowanie marki wymaga systematycznych działań. Jednym z nich jest stworzenie wyróżniającej się identyfikacji wizualnej, która będzie rozpoznawana przez klientów, a także kojarzona z określonymi wartościami i cechami. Pozwoli to na wyróżnienie firmy pośród często licznej konkurencji, a także wpłynie na kojarzenie marki z usługą czy produktem.

Dlaczego warto postawić na profesjonalny branding?

Dobry branding buduje przywiązanie do firmy. Pokazanie wartości kierujących działaniami przedsiębiorstwa pozwala klientom identyfikować się z nimi. Wówczas postrzegają markę jako „swoją”, a ich lojalność automatycznie rośnie. Wyrazisty wizerunek przekłada się na lepsze wyniki sprzedaży, jasne odróżnianie się od konkurencji oraz ułatwia podkreślenie swojej pozycji na rynku. Dobrze zrobiony branding to również większe zaufanie w kontaktach z kontrahentami, dzięki postrzeganiu firmy jako profesjonalnej i rzetelnej.

Kiedy warto wykonać identyfikację wizualną?

O wykonaniu pełnej identyfikacji wizualnej warto pomyśleć już na etapie zakładania firmy. Wielu przedsiębiorców zostawia branding „na później”, koncentrując się na innych rzeczach. To błąd. Spójny przekaz tworzony od samego początku ułatwia wykreowanie marki wśród klientów i przywiązanie ich do niej. Już od pierwszych dni działalności każda firma zaczyna pracować na swój wizerunek na rynku; zarówno wśród odbiorców, jak i partnerów handlowych.

branding - creoz

Naming – dobra nazwa dla firmy.

Pierwszym krokiem do profesjonalnego brandingu przedsiębiorstw wchodzących na rynek powinien być naming. To – inaczej mówiąc – wybór nazwy firmy. Jest ona o tyle ważna, że pod nią firma będzie działała przez najbliższe lata, a jej ewentualna, późniejsza zmiana niesie ze sobą bardzo wiele problemów.

Wiele nazw powstaje przypadkowo, przez połączenie inicjałów lub imienia właściciela z nazwą branżową. Nierzadko trafiają się nazwy śmieszne, oznaczające coś innego w obcych językach (niekoniecznie sympatycznego) lub trudne do zapamiętania. Profesjonalny naming pozwoli uniknąć takich wpadek. Obejmuje on wymyślenie jak firma będzie się nazywała wraz ze sprawdzeniem, czy nie ma już takiej nazwy na rynku (w branży) i czy nazwa nie niesie ze sobą negatywnych konotacji. Takie działanie pozwala również na zbudowanie zaplecza pod działalność firmy w internecie – rejestrując odpowiednią domenę internetową.

Identyfikacja wizualna, czyli jak będziemy się prezentować?

Drugim etapem jest opracowanie identyfikacji wizualnej, czyli logo, kolorystyki oraz materiałów reklamowych.
Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy logo jest w ogóle potrzebne. Zdecydowanie tak. Wystarczy spojrzeć na rozpoznawalność znaków graficznych dużych firm. Wiele z nich funkcjonuje już samodzielnie, nawet bez nazwy przedsiębiorstwa! Większość ludzi to wzrokowcy, więc zapamiętanie rysunku przychodzi im łatwiej niż pamiętanie nazwy firmy.

Tworzenie logo obejmuje zazwyczaj kilka projektów, które są przedstawiane osobie decyzyjnej. Mogą, ale nie muszą, wiązać się z branżą w której działa firma. Dobre logo to takie, które szybko zapada w pamięć. Nie powinno być zbyt skomplikowane i szczegółowe. Koniecznie musi być jednoznaczne, czyli nie może przywodzić na myśl innych skojarzeń. Identyfikacja wizualna obejmuje opracowanie go w kilku wariantach, m.in. kolorowym do druku barwnego oraz monochromatycznym do wydruków czarno-białych.

branding - creoz

Spójne materiały reklamowe.

Finalnym etapem brandingu jest projektowanie materiałów reklamowych i biurowych dla firmy, uwzględniających powyższe etapy pracy. Do najczęściej przygotowywanych należą: wizytówki, papier firmowy, projekt katalogu, oferty handlowej, ulotki (lub jeszcze innych form promocji), a czasami również layout strony www. Wszystkie te projekty powinny być spójne pod kątem kolorystyki i wyglądu (np. wykorzystywać tę samą czcionkę, styl). Identyfikacja wizualna stanie się jeszcze lepsza, gdy będzie je łączyła wspólna idea, zgodna z przesłaniem i wartościami firmy, np. ten sam element graficzny umiejętnie wpleciony we wszystkie materiały.

Szukasz pomysłu, potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami!

Jeśli interesuje Cię stworzenie lub odświeżenie logo, nie masz pomysłu na nazwę firmy czy produktu lub potrzebujesz kompleksowego brandingu – napisz do nas, pomożemy!